7 prostych i tanich sposobów na magiczne święta

Święta Bożego narodzenia to zdecydowanie najważniejsze dni w roku, a ich magiczny klimat wspominamy bardzo długo. To powód, dla którego każda z gospodyń marzy o tym, aby wyczarować święta, jak z reklamy. Podpatrujemy, staramy się i sięgamy po sprawdzone patenty, które tak chętnie podpowiadają nam producenci artykułów świątecznych i goniąc za ideałem, wydajemy tysiące złotych. Tylko to wcale niepotrzebne, bo jest kilka sposobów, aby naprawdę tanio stworzyć cudowną, świąteczną atmosferę.

1. Postaw na wspomnienia

Nie ma nic piękniejszego niż wspominanie, jak było kiedyś. Babcia i dziadek bez trudu zabiorą nas w sentymentalną podróż, a to z kolei na pewno spodoba się twoim dzieciom. Maluchy uwielbiają słuchać o przygodach swoich rodziców. Pozwól dziadkom na „wygadanie się” i nie wstydź się, choćby nawet niektóre z opowieści wydawałby ci się krepujące czy mało wychowawcze.

2. Wprowadzaj w nastrój

Sprzedawcy znaleźli doskonały sposób na wprowadzanie nas w świąteczny klimat. To kalendarze adwentowe, z których dzień po dniu wyjmujemy kolejne niespodzianki. Tylko wcale nie musisz kupować kalendarza, a tylko zaplanować kilka dni z niespodziankami dla swoje rodziny; jeden dzień na szykowanie dekoracji, kolejny na klejenie łańcucha, a trzeci na wypiek pierniczków. W ten sposób płynnie wejdziesz w czas świąteczny.

3. Świąteczne aromaty

To kolejna z pokus: aromatyczne świeczki i kadzidełka, które naprawdę słono kosztują. A przecież nie ma piękniejszego i tańszego zapachu niż kilka szybko obranych mandarynek. Cytrusy, szczególnie tym, którzy wychowali się w trudnych czasach PRL, wyjątkowo kojarzą się z tym okresem. Równie piękny jest zapach zwykłej wanilii, cynamonu i goździków, a te przyprawy na pewno znajdziesz w swojej kuchni.

4. Światełka

W święta cały dom musi być rozświetlony, a rachunki za prąd potrafią naprawdę sporo kosztować. Nie ma sensu inwestowanie w nadmiar dekoracji, zdecydowanie wystarczą sprytnie porozwieszana na barierkach czy w ścianach lampki zasilane bateryjkami, które po prostu zakończa swoja żywotność po świętach. Nie przesadzaj też z dekoracjami na zewnątrz. Pogoda nie sprzyja, a ty zdecydowanie więcej czasu spędzisz z bliskimi w domu. Nie stawaj do konkursu z sąsiadami i nie licytuj się, kto ma więcej lampek, bo to zupełnie bez sensu.

5. Skorzystaj z oferty miasta

Takie nadmierne zdobienie domu z zewnątrz nie ma sensu, bo odpowiednio inwestycje poczyniła większość miast. Warto skorzystać z tego, co ma do zaproponowania twój samorząd i zabrać rodzinę na spacer po centrum, czy na jarmark świąteczny. Nie zapominajcie o wspólnych zdjęciach, które możesz wydrukować i podarować najbliższym.

Jeżeli planujesz wybrać się na czas świąt do Sosnowca, przeczytaj o tym, co warto zwiedzić w tej lokalizacji https://sosnowiecinfo.pl/co-warto-zwiedzic-w-sosnowcu/.

6. Wspólne gotowanie

Nigdzie nie jest powiedziane, że jedna osoba musi przygotować wszystkie świąteczne dania. Zdecydowanie prościej podzielić się i poprosić każdego, aby przyrządził jedną, popisową potrawę. To kolejny pretekst do dzielnie się przepisami i … komplementami.

7. Prezenty z serca

Prezenty świąteczne potrafią solidnie nadwyrężyć budżet, zwłaszcza jeśli skorzystamy z oferty zakupu ratalnego. Naprawdę, wnuczek nie musi mieć nowego komputera, który ty będziesz spłacać przez wiele miesięcy. Przypomnijcie sobie szkolne czasy i ustalcie limit, który można wydać na pojedynczy prezent. Równie dobrze może to być losowanie i kupienie prezentu dla jednej osoby. W ten sposób każdy dostanie tylko jedną rzecz, a nie dziesiątki drobiazgów, które lądują na dnie szuflady.