Geotechnika w budownictwie
Budownictwo specjalne to bardzo wiele różnorodnych gałęzi, które sprawiają że powstają budynki takie jak domy mieszkalne, usługowe czy też bardzo potężna konstrukcje, jak mosty czy elektrownie. Oczywiście w zależności od tego, jaki budynek ma być zaprojektowany czy też gdzie mam być posadowiony koniecznie jest przeprowadzanie szeregu badań, jak również stworzenie odpowiednich projektów, aby mieć pewność że postawione budynki będą jak najbardziej zgodne z przepisami i przede wszystkim trwałe. Wykorzystuje się do tego nowoczesne rozwiązania i zdobycze nauki.
Specjalnie gałęzie budownictwa
Budownictwo inżynieryjne to jedna z tych gałęzi, które traktowane są niemalże oddzielnie. Zajmuje się przede wszystkim tworzeniem wytrzymałych konstrukcji, takich jak na przykład mosty, tamy czy wiele podobnych do nich obiektów. Tego typu budowle muszą przede wszystkim spełnić określone wymagania, mówiące o ich wytrzymałości i odporności na warunki pogodowe czy też roli, jaką mają spełniać. W tym celu konieczne jest stworzenie szczegółowego projektu, który będzie zawierał nie tylko informacje o materiałach zastosowanych do ich budowy, ale również dokładnie opisywał każdy szczegół techniczny. Cechą budownictwa inżynieryjnego jest przede wszystkim wykorzystywanie zdobyczy nowej technologii, nauki i najnowszych rozwiązań. Jednocześnie zaś nie od dziś wiadomo, że nie da się stworzyć tego typu konstrukcji bez szczegółowych badań terenu, na którym mają być one posadowione. Tutaj więc należy zaprząc nieco inne gałęzie nauki, takie jak geotechnika.
Badania gruntu i ich przydatność
Geotechnika zajmuje się przede wszystkim określaniem, jak wygląda grunt i jakie są jego cechy pod kątem tego, czy można na nim postawić wskazaną konstrukcję. Bardzo często w zależności od rodzaju gruntu i jego cech stosuje się takie a nie inne rozwiązania konstrukcyjne. Przeprowadzanie takich badań w bardzo wielu sytuacjach jest niezbędne, wręcz obowiązkowe, ponieważ brak zapoznania się z glebą i jej właściwościami może doprowadzić do tragedii. Oczywiście to, w jaki sposób są przeprowadzane badania i co obejmują, zależy zazwyczaj od konstrukcji które mają być posadowione. Nieco inaczej bowiem bada się grunt pod postawienie niewielkiego jednorodzinnego domu, natomiast całkiem inaczej wykonuje się badania miejsca, w którym ma powstać ogromny most czy ważąca setki tysięcy ton tama. Obecnie jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na przeprowadzenie odpowiednich badań geotechnicznych również w przypadku małych budowli, jak wspomniane domy jednorodzinne. Pozwoli to lepiej określić na przykład rodzaj fundamentów, które powinny zostać zastosowane czy też właściwej izolacji, jeśli grunt zawiera więcej wody. Ze względu na coraz większą łatwość ich wykonywania, obecnie badania geotechniczne trwają krótki i co za tym idzie, ich cena staje się dla inwestorów coraz bardziej przystępna. Dzięki temu każdy może sobie pozwolić na szczegółowe sprawdzenie gruntu, na którym planuje przeprowadzać prace budowlane, co pozwoli na ich dokładniejsze dopasowanie.