Diody LED od bardzo wielu lat ze względu na ich cechy są powszechnie stosowane w wielu miejscach. Są niewielkie, co ułatwia ich wykorzystywanie w bardzo wielu miejscach, również niewielkich zabawkach czy urządzeniach. Dodatkowo nie można zapominać o tym, że są one bardzo energooszczędne, co sprawia że nie potrzebują tak wiele energii do prawidłowego działania. Wskazuje się również na ich bardzo dużą trwałość, diody LED bowiem bardzo rzadko ulegają awariom a ich żywotność jest znacznie dłuższa niż tradycyjnych żarówek.

Gdzie wykorzystuje się diody LED?

Dzięki cechom, jakie posiadają diody LED obecnie powszechnie wykorzystuje się je do tworzenia punktów oświetleniowych. Poza takimi, w którym są one montowane na stałe, bez problemu również można kupić żarówki ledowe i zastąpić nimi te tradycyjne. Dzięki temu przede wszystkim można sporo zaoszczędzić, bowiem potrzebują one znacznie mniej energii, zapewniając jednocześnie światło o takiej samej mocy.

Ponadto, w przypadku żarówek ledowych można znaleźć je w różnych barwach, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnych wymagań czy nawet pomieszczeń. Tradycyjne żarówki raczej nie zapewniają takiej możliwości. W wielu sytuacjach również zastosowanie diod sprawia, że wykonane przy ich wykorzystaniu oświetlenie jest tańsze i bezpieczniejsze, jak na przykład neony.

Neony LED – czym się różnią od tradycyjnych?

Neony LED to produkty, które od początku ich wynalezienia podbijają rynek nie tylko oświetleniowy, ale również reklamowy. Od bardzo wielu lat neony w reklamie stanowiły często stosowany środek, który jednocześnie zaliczany był do niezwykle kosztownych. Nie ma się co temu dziwić, były to bowiem szklane rurki, w których wnętrzach znajdowała się mieszanina gazów. To właśnie one pod wpływem energii elektrycznej świecą na wybrany kolor.

Jednak z tego powodu neony były niezwykle drogie, w każdej sytuacji bowiem musiały być wykonywane na indywidualne zamówienie. Ponadto bardzo często usterka pewnego elementu sprawiała, że konieczna była wymiana całego neonu. W neonach ledowych stosuje się diody led do zapewnienia źródła światła. Znajdują się one wewnątrz elastycznego silikonu, który nie tylko zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale również daje możliwość dowolnego kształtowania na wybrany kształt.

Co więcej neony zasilane diodami led mogą bez problemu być łączone w dłuższe ciągi, a w razie ewentualnych awarii można wymienić jedynie jego część zamiast całości. Na pewno także są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne neony z gazem wewnątrz.