Architektura na straży oszczędności energetycznej

Zużycie energii jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zmiany klimatu na świecie.  Budynki są odpowiedzialne za dużą część światowej emisji gazów cieplarnianych, spowodowanych zużyciem energii. Architekci i projektanci wnętrz starają się , aby poprawić efektywność energetyczną budynku, głównie poprzez zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania, oświetlenia, działania urządzeń, itp. oraz poprzez dostarczanie do budynku energii odnawialnej, nieemisyjnej.

Dwoma najważniejszymi czynnikami, na które projektanci wnętrz mają wpływ są oświetlenie i ogrzewanie.  Ponieważ większość ciepła w budynku wydostaje się przez okna, ważne jest, aby zainstalowane okna były wysokiej jakości i zapewniały dobrą izolację oraz wentylację. Zasłony i draperie zatrzymują zarówno zimne powietrze, jak i ciepło słoneczne na zewnątrz przyczyniając się do regulacji ciepłoty pomieszczenia. Umożliwiają mieszkańcom kontrolowanie temperatury w budynku w sposób efektywny energetycznie, poprzez otwieranie i zamykanie ich w razie potrzeby.

Energię, którą można zaoszczędzić na oświetleniu, wybierając odpowiednie kolory można spożytkować w inny sposób. Jaśniejsze kolory odbijają więcej światła,  zmniejszając zależność od sztucznego oświetlenia. Instalacja automatyki domowej oraz tzw. „zielonych gadżetów” umożliwia zdalne sterowanie systemami ogrzewania i oświetlenia. Pomaga to również mieszkańcom w bardziej efektywnym i ekonomicznym wykorzystaniu energii w budynku co za tym idzie gromadzeniu oszczędności.