Parametry dźwigów osobowych

Dźwigi osobowe to urządzenia, które są koniecznością w miejscach, gdzie „różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą a najwyższą kondygnacją nadziemną, niestanowiącą drugiego poziomu w mieszkaniu dwupoziomowym, przekracza 9,5 m”.  Nie jest to żadna fanaberia, tylko przymus, który zgodny jest z obowiązującymi przepisami. Dźwigi osobowe, które nazywa się również windami, trzeba dobrać, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby danego budynku.

Jak wybrać dźwig osobowy?

Parametry windy muszą być nie tylko zgodne z budynkiem, gdzie urządzenie ma się znajdować. Ważne jest również to, aby wziąć pod uwagę ilość osób, jak również pięter, które dana winda ma obsługiwać.

Nie lada ciekawostką są chociażby windy, które mają obsługiwać m.in. osoby niepełnosprawne. Wśród najważniejszych wymogów jest:

  • szerokość – nie mniejsza niż 1,1m;
  • długość – 1,4 m;
  • poręcze – należy je zamontować na wysokości 0,9m;
  • tablica przyzywowa – musi ona znajdować się na wysokości od 0,8 do 1,2 m.

Oto część wymogów, jakie muszą spełniać windy dla osób niepełnosprawnych.

Instalacja dźwigu

Na szczęście firmy, które na co dzień zajmują się montażem takich urządzeń, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każdy dźwig musi spełniać konkretne wymagania. Nie tylko, jeżeli mowa jest o osobach niepełnosprawnych. Tak samo jak ważny jest wybór, tak samo ważna jest prawidłowa instalacja i zgoda na eksploatację. Dlaczego tyle formalności?

Ponieważ są to urządzenia, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie i życie człowieka. Jeżeli mowa o nowych windach, to koniecznością jest dopełnienie pewnych formalności. Mowa tutaj m.in. o zgłoszeniu do objęcia dozorem technicznym, zgłaszając się do właściwego terenowo oddziału Urzędu Dozoru Technicznego. Niezależnie od tego, czy w budynku ma się do czynienia z jednym, dwoma, czy trzema dźwigami – każde z tych urządzeń musi mieć swoją odrębną dokumentację.

Zanim winda zostanie oddana do użytku, na miejscu pojawi się inspektor, który przeprowadzi badania odnoszące się do poprawności wykonania montażu.

Wybór odpowiedniego dźwigu

Osoby chcące wybrać dobre dźwigi osobowe, mogą zgłosić się do Lift Service. Ich strona to http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe. Jest to firma, która doskonale wie, jakie windy są najlepsze dla danych budynków i co należy wybrać. Można ze spokojem zaufać ich wiedzy, ponieważ mają oni już za sobą wiele zrealizowanych projektów w budynkach różnego typu. Lift oferuje nie tylko sprzedaż, ale zapewnia także prace modernizacyjno-konserwacyjne.