Aspekty, które należy uwzględnić podczas stosowania środków ochrony roślin

Oto aspekty, które należy uwzględnić podczas stosowania środków ochrony roślin:

1). Środki ochrony roślin mogą być sprzedawane jedynie przez fachowców, którzy służą klientom profesjonalną poradą. I odwrotnie: przy zakupie należy skorzystać z porady fachowców, a w trudniejszych przypadkach – odpowiedniej instytucji (na przykład skorzystać z pomocy ośrodków doradztwa rolniczego lub wejść na dowolny portal rolniczy.
2). Przy zakupie preferujemy te środki, które pozbawione są symboli oznaczających niebezpieczeństwo, na przykład sklasyfikowanych jako substancje trujące.
3). Najlepiej wybierać środki selektywne, czyli takie, które działają wybiórczo na konkretnego szkodnika.
4). Jeśli to możliwe, sięgamy po środki niezagrażające pszczołom. Preparaty niebezpieczne dla pszczół nie powinny być rozpylane na roślinach kwitnących, również na chwastach.
5). Wykorzystujemy środki, które nie stanowią dużego zagrożenia dla organizmów pożytecznych – porady szukamy u fachowców.
6). Już przy zakupie pomyślmy o tym, jakie ilości danych substancji są nam potrzebne. Dla ogródków przydomowych i działkowych są to zwykle niewielkie ilości. Lepiej dokupić preparat niż pozostawić całe opakowanie.
7). Środki ochrony roślin przechowujemy w oryginalnych opakowaniach; nie napełniamy nimi innych naczyń; nie przechowujemy razem z żywnością.
8). Środki ochrony roślin nie mogą znajdować się w zasięgu dzieci, najlepiej trzymać je w szafkach zamykanych na klucz.
9). Przed zastosowaniem płynów do oprysków należy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję.
10). Nigdy nie wykorzystujemy naczyń kuchennych do napełniania ich środkami do oprysków.
11). Nigdy nie stosujemy większej ilości środka niż to konieczne. Dokładnie obliczamy zapotrzebowanie zgodne z instrukcją na opakowaniu i korzystamy z urządzeń pomiarowych.
12). Podczas stosowania środków wkładamy wskazane w instrukcji ubrania ochronne, typu rękawiczki, kombinezon, maska ochronna. Rękawiczki powinny być stałą ochroną przy wszelkich zabiegach. Niebezpieczne są zwłaszcza preparaty nierozcieńczone.
13). Podstawowa zasada: podczas zabiegów ze środkami ochrony roślin nie jemy, nie pijemy i nie palimy papierosów.
14). Do oprysków wybieramy chłodniejsze dni (poniżej 25 stopni Celsjusza) i bezwietrzne pory dnia. Unikamy w ten sposób opryskiwania sąsiadujących roślin.
15). Już przy pierwszych objawach złego samopoczucia kończymy pracę i udajemy się do lekarza wraz z opakowaniem używanego środka i instrukcją.
16). Opróżniony opryskiwacz po każdym środku dokładnie myjemy. Wodą z płukania opryskujemy jeszcze rośliny – w żadnym wypadku nie wolno wypuszczać jej do zbiorników wodnych, kanałów, drenaży i rowów, jak też nie wylewamy jej na kompost.
17). Części ciała, których nie chroniliśmy specjalnym ubraniem należy dokładnie umyć dużą ilością wody i mydła.
18). Puste opakowania po preparatach należy starannie wypłukać, następnie zniszczyć i dopiero przeznaczyć do śmieci. W żadnym razie nie wolno wykorzystywać ich do innych celów. Nawet niewielkich ilości środków nie wyrzucamy po prostu na śmietnik – wykorzystujemy, a pojemniki płuczemy.
19). W ogródkach warzywnych i sadach przestrzegamy czasu od użycia środka do zbierania plonów (karencji).
20). Rośliny, które co roku są atakowane przez mszyce lub inne szkodniki i dlatego kilka razy w sezonie poddawane na przykład opryskom, należy wymienić na inne gatunki i odmiany, bardziej odporne na te szkodniki.

Podobne informacje podano również w serwisie lodzinfo.pl.