5 powodów, dla których warto zainstalować klimatyzację

Klimatyzacja montowana na ścianie jest bardziej popularna w domach i biurach. Klimatyzator nie jest już luksusową opcją, ale raczej standardowym wyposażeniem nieruchomości, także w naszym polskim klimacie. Jeszcze się zastanawiasz, czy warto zainstalować go w swoim domu lub biurze? Sprawdź, jakie zalety ma klimatyzacja.

1. Komfort termiczny

Wydajny, nowoczesny klimatyzator zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniu, szczególnie latem. Dzięki temu łatwiej jest się skupić na pracy lub zrelaksować w domu. Sprawnie działająca klimatyzacja ma pozytywny wpływ na samopoczucie, ponieważ kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, ludzie mogą czuć się ociężali, są zmęczeni i rozdrażnieni. Optymalny poziom temperatury w pomieszczeniu poprawia także jakość snu. Działanie klimatyzatora jest cenne szczególnie w gorące letnie noce, kiedy aura na zewnątrz i ciepło wewnątrz utrudniają zasypianie. Może przyczynić się tym samym do zdrowszego i bardziej regenerującego snu.

Warto też wiedzieć, że klimatyzator może nie tylko chłodzić wnętrze, ale także je dogrzewać, np. w pierwsze chłodne jesienne wieczory lub wiosną, kiedy ogrzewanie centralne już nie funkcjonuje. Jeśli zamontujesz klimatyzację np. w domku działkowym, w którym spędzasz wakacje, masz w jednym urządzeniu wydajne ogrzewanie i chłodzenie.

2. Poprawa jakości powietrza

Klimatyzator nie tylko reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także podnosi jakość powietrza. Pod warunkiem oczywiście, że wybierzesz urządzenie z dodatkową funkcją, jaką jest filtracja powietrza. Podczas wymiany powietrza, przejdzie ono przez filtr, który wyłapuje pył, kurz, bakterie, wirusy czy grzyby. Powietrze takie jest czystsze, ludzie w pomieszczeniu oddychają łatwiej i łatwiej jest im uniknąć problemów zdrowotnych.

Przykładem takich urządzeń mogą być klimatyzatory marki Thermoval, które wyposażone zostały w filtry jonów srebra i katalityczny. Szybko poprawiają jakość powietrza krążącego w pomieszczeniu poprzez neutralizację i ograniczenie rozwoju drobnoustrojów oraz usuwanie przykrych zapachów, np. z dymu papierosowego. Przy ich wykorzystaniu zmniejsza się także elektrostatyczność urządzeń i tkanin.

3. Zwiększenie efektywności pracy

W biurach klimatyzacja może poprawić wydajność pracy. Podobnie jest w mieszkaniach, w których przecież coraz więcej osób pracuje zdalnie. Ponieważ osoby w pomieszczeniu nie będą męczyć się wysoką temperaturą, będą bardziej skupione na wykonywanych zadaniach.  Kiedy temperatura jest za wysoka, mózg człowieka może działać mniej efektywnie, co prowadzi do zmniejszenia koncentracji i wydajności pracy. W skrajnych przypadkach, gdy organizm nie jest w stanie utrzymać optymalnej temperatury ciała, może dojść do udaru cieplnego, który jest stanem zagrożenia życia.

Kiedy temperatura jest optymalna, organizm i mózg ludzki funkcjonują w sposób najbardziej efektywny. Tak więc utrzymanie optymalnej temperatury prowadzi do zwiększenia koncentracji i wydajności pracy, jak również do poprawy ogólnego samopoczucia.

4. Podwyższenie wartości nieruchomości

Jeśli zdecydujesz się na montaż nowoczesnego klimatyzatora, podniesiesz wartość nieruchomości, szczególnie w przypadku bardzo nasłonecznionego mieszkania lub biura. Szybciej też możesz takie lokum wynająć. Inwestycja w klimatyzację może być korzystna również pod kątem przyszłej sprzedaży nieruchomości.

5. Wykorzystasz prąd z paneli fotowoltaicznych

Nowoczesne systemy klimatyzacji są projektowane tak, aby zużywać, jak najmniej energii. Montaż klimatyzacji w domu zasilanym z paneli fotowoltaicznych nie podnosi rachunków za prąd, a w innych przypadkach podnosi je nieznacznie. Zwróć uwagę na to, że urządzenie do schładzania może mieć klasę energetyczną A++ czy A+++, działa automatycznie, włączając się tylko wtedy, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka.

Jeśli dodatkowo masz panele fotowoltaiczne i umowę z elektrownią podpisałeś w trakcie funkcjonowania programu Mój Prąd 4.0, bardziej opłaca się zużyć energię na bieżąco, niż oddawać ją do sieci. Dlatego korzystanie z klimatyzacji może być zupełnie nieodczuwalne dla domowego budżetu, a sam zakup urządzenia z profesjonalnym montażem także nie jest dzisiaj wydatkiem luksusowym.