Jak stworzyć magię świąt nie wydając milionów?

Nie jest łatwo stworzyć magię świąt i wywołać w domownikach odpowiedni nastrój, nie wydając przy tym pieniędzy – myślisz sobie, oglądając przedświąteczne reklamy. Liczysz i przeliczasz i wciąż wydaje ci się, że zaplanować wszystko, to prawie niemożliwe. Poznaj kilka pomysłów na dobre i niedrogie zorganizowanie tych kilku rodzinnych dni.

Ustal, jaki masz budżet

Średnia wydatków w 2019 roku wyniosła 1500 zł. Tyle statystyczny Polak chciał wydać na święta. Ciężko stwierdzić, jak kształtowały się wydatki w roku ubiegłym, bo gwiazdka przyćmiona była nieco przez pandemię. Równie trudno określić, ile wydamy w tym roku, bo inflacja galopuje i coraz trudniej trzymać budżet w karbach. Tylko to konieczne, dlatego zacznij od tego, ile planujesz przeznaczyć na święta właśnie ty, a potem spróbujmy rozplanować wydatki. Jeśli masz tę kwotę w bieżącym budżecie to świetnie, sprawa robi się trudniejsza, gdy jej nie masz.
Zanim sięgniesz po oszczędności
Dokładnie przemyśl, czy na pewno masz ochotę je wydać. Bardzo wiele zależy od celu, na jaki gromadziłeś pieniądze. Jeśli to wakacje: twój wybór, pieniądze miały i tak być przeznaczone na przyjemności. Zdecydowanie gorzej, jeśli to pieniądze, które gromadziłeś z myślą o poduszce bezpieczeństwa. W tym momencie musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla ciebie ważniejsze. Wystawna kolacja i prezenty pod choinką, czy spokój finansowy twojej rodziny? Jeszcze więcej pytań, postaw sobie, jeśli planujesz zapożyczyć się na święta. Nie zapominaj, że trzeba będzie oddać te pieniądze, a więc dokładnie zastanów się, czy jesteś w stanie pokryć raty ze swoich dochodów.

Pora na dobry plan

Zacznij od listy maksymalnych wydatków. To trochę jak lista marzeń, czyli wypisz wszystko to, co chciałbyś kupić na idealne święta. Podstawa to rzecz jasna odświętne menu, czyli wydatki na jedzenie, w następnej kolejności są dekoracje, bo bez nich nie ma świąt Bożego Narodzenia. Potem już tylko ewentualne koszty odświętnego stroju, prezentów czy dojazdu, jeśli chcemy odwiedzić rodzinę. Lista marzeń jest kosztowna? Zacznij skreślać z niej to, co nie jest niezbędne. Przejrzyj pudla z dekoracjami z ubiegłego roku i zajrzyj do swojej szafy. Być może sukienka z ubiegłego roku będzie zupełnie dobra.
Prezenty, czyli jak bezmyślnie zrujnować budżet

Więcej porad świątecznych znajdziesz w serwisie https://rudainfo.pl/

Nic tak nie niszczy wszystkich panów, jak kupowanie prezentu na ostatnią chwilę. Podstawa to ustalenie z rodziną, jakie są oczekiwania, a potem analiza możliwości. Bardzo ważne jest ustalenie, jaki jest limit wydatków i trzymanie się konkretnych wskazań. Prezent za nie więcej niż 50 złotych? Nie będzie to może najprostsze, ale dzięki temu, prezent będzie naprawdę przemyślany. Równie dobrze, można sięgnąć po szkolne wzorce i urządzić losowanie. W ten sposób dostaniemy jeden prezent, ale i tylko raz poniesiemy koszt zakupu.

Uwaga, jedzenie

Niestety jako naród słyniemy z potrzeby zapełniania stołów ilościami jedzenia, które są potem wręcz niemożliwe do zjedzenia. Co więcej, jadłospis wigilijny jest specyficzny i bywa, że ans domownicy nawet nie biorą do ust klusek z makiem czy słabo tolerują smażonego karpia. Naprawdę nie warto gotować tego, czego nikt nie lubi, tylko dlatego, że „zawsze tak było”. Zmień jadłospis, a przede wszystkim porozmawiaj z rodziną i na święta przygotuj tylko ulubione dania, nawet jeśli wydają ci się mocno nietradycyjne. Dzięki temu zyskasz pewność, że nic nie wyląduje w śmietniku.