Czym zajmuje się spółdzielnia mleczarska?

Zgodnie z danymi Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM) w Polsce czynnie działa 66 spółdzielni mleczarskich oraz 7 spółdzielni działających na rzecz mleczarstwa. Pierwsza jednostka powstała już w 1886 roku w Grodzisku Wielkopolskim i od tamtej pory ich liczba stale wzrastała. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozwój mleczarstwa w kraju został zahamowany ze względu na trudną sytuację gospodarczą i niezwykle wysoką inflację. Jednakże w 2019 roku Polska była 13 największym producentem mleka na świecie.

Czym zajmuje się spółdzielnia mleczarska?

Okręgowa spółdzielnia mleczarska, w skrócie OSM, zajmuje się prowadzeniem skupu i przetwarzaniem mleka oraz jego sprzedażą. Z czasem asortyment OSM się rozszerzył i obok mleka pojawiły się produkty takie jak:

  • różnorodne sery,
  • jogurty,
  • kefiry i maślanki,
  • masła,
  • słodkie desery.

Współcześnie, dzięki rozległej sieci porozumień handlowych, produkty nawet mniejszych spółdzielni mleczarskich mają szansę dotrzeć do licznych sklepów i marketów na terenie kraju.

Na wschód Polski, czyli OSM Krasnystaw

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw jest jednym z największych producentów produktów mleczarskich w województwie lubelskim. Jej historia zaczyna się już w drugiej dekadzie ubiegłego wieku, czyli w 1913 roku. Zaczęło się od tego, że ponad 40 rolników dostarczało do OSM Krasnystaw swoje mleko. Na jej działalności nie wpłynęła również II Wojna Światowa. Początkowo spółdzielnia posiadała wyłącznie maszyny o napędzie ręcznym, co stanowiło istotne ograniczenie. Z czasem jednak prężnie się rozwijała, a kolejne lata po wojnie przyniosły istotne inwestycje – nowoczesny budynek proszkowni, nowy zakład produkcyjny specjalizujący się w wytwarzaniu mleka spożywczego, masła i twarogu oraz nowe, innowacyjne linie produkcyjne. Współpraca z licznymi hurtowniami, sklepami detalicznymi oraz sieciami handlowymi spowodowała, że produkty OSM Krasnystaw stały się znane w całym kraju. Więcej informacji na jej temat oraz różnorodne produkty znaleźć można pod adresem: https://www.krasnystaw.eu/pl.

OSM Krasnystaw w trzeciej dekadzie XXI wieku

Współcześnie firma odbiera mleko od ponad 2000 dostawców z terenu Lubelszczyzny i stanowi istotny ośrodek zatrudnienia dla okolicznych mieszkańców o różnej specjalizacji, a jej produkty są znane każdemu konsumentowi. Serek wiejski, kefir i śmietana to sztandarowe pozycje OSM Krasnystaw, ale w jej asortymencie znaleźć można również wysokiej jakości mleka, masła czy sery twarogowe. Nieustanna dbałość o jakość oraz wysoki poziom produkcji spowodowały, że OSM Krasnystaw jest pod tym względem w pierwszej dziesiątce w kraju.