Jak dobrać farbę do wnętrza?

malarz

Planując remont lub wykańczając nowe wnętrza, należy dobrać farbę odpowiednio do ich przeznaczenia. Farba do pomieszczeń suchych nie sprawdzi się w pomieszczeniach mokrych, czyli o podwyższonym poziomie wilgotności, np. w łazience lub w pralni. Podpowiadamy, jak wybrać właściwy produkt?

Najważniejsze parametry farb

Pierwszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest klasa ścieralności od I do V. Czym się różnią? Produkty o klasie I i II są wysoce odporne na czyszczenie na mokro. Zabrudzenia na ścianach pomalowanych farbą o klasie III możemy czyścić tylko na sucho. Natomiast emalie o klasie IV i V nie są w ogóle odporne na ścieranie.

Kolejny parametr to stopień połysku. Wyróżniamy:

– farby matowe (głęboki mat, mat satyna),
– farby półmatowe,
– farby z połyskiem.

Zaletą matowych farb jest maskowanie ewentualnych niedoskonałości ściany, a wadami są niska odporność na ścieranie i podatność na zabrudzenia. Z kolei farby z połyskiem są łatwe w utrzymaniu czystości, ale podkreślą każdą nierówność powierzchni.

Ostatnim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupu farby, jest zawartość lotnych związków organicznych. Wybierajmy produkty wolne od tych substancji lub z ich znikomą zawartością.

Dowiedz się więcej ciekawostek ze świata remontu i dekoru, wchodząc na homely.pl.

Farba a rodzaj pomieszczenia

Do pomieszczeń mokrych, czyli łazienki, pralni, kuchni, wybierzmy farby lateksowe, winylowe, silikonowe lub silikatowe z domieszką środków bakteriobójczych.

W pomieszczeniach suchych, np. w salonie i w sypialni sprawdzą się paroprzepuszczalne emulsje akrylowe. Z kolei w pokoju dziecięcym i w sypialni warto zastosować farby ze Znakiem Ekologicznym E, np. lateksowe, które będą łatwe w utrzymaniu czystości.

Klatkę schodową lub wiatrołap pomalujmy farbą odporną na ścieranie, np. winylową, lateksową. Natomiast do pomieszczeń gospodarczych można kupić tanią emulsję akrylową.

Wybór odpowiedniej farby pozwoli nam cieszyć się ładnym wyglądem ścian przez dłuższy czas.