Jak powinna wyglądać sprzedaż cieląt mięsnych?

Jeśli chodzi o zwierzęta mięsne, większość ludzi zna stodołę do sprzedaży. Jest to ikoniczny element wiejskiego krajobrazu, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma on swoją historię w rolnictwie, która sięga końca XIX wieku. Pierwotnym zamiarem było zapewnienie rolnikom sposobu na sprzedaż nadwyżki zwierząt, których nie mogli sami wyhodować, i dziś może to być przydatne narzędzie w tym zakresie. Jednak z jego obecną formą wiąże się wiele problemów, a niektóre z nich można prześledzić już na samym początku.

Cielaki mięsne wysokiej jakości

W celu ustalenia cen i zawarcia umów, stodoła sprzedażowa opiera się na systemie znanym jako „licytacja turniejowa”. Ma on na celu naśladowanie konkurencji między kupującymi, ale często kończy się tylko tworzeniem dużej luki cenowej między tymi, którzy wiedzą, jak grać w tę grę (lub zatrudnić kogoś, kto to robi), a małymi kupującymi, takimi jak rolnicy hobbystyczni. System zachęca kupujących do licytowania przeciwko sobie w przyrostach mniejszych niż 10%, co oznacza, że nawet jeśli wygrasz, to i tak zapłacisz więcej, niż musiałbyś za zwierzę swojego sąsiada, gdyby był gotów czekać na swoją kolej. Sprawę pogarsza fakt, że nie każdy na aukcji ma równy dostęp do informacji o tym, za co sprzedały się inne zwierzęta – licytator ukrywa te informacje, aby utrzymać zainteresowanie kupujących. Jeśli szukasz firmy świadczącej profesjonalne usługi sprzedaży cieląt, to warto zerknąć na stronę na https://www.rogofarm.pl/.

Poprawnie przeprowadzona sprzedaż cieląt

Jest wiele rzeczy do rozważenia, ale oto kilka najważniejszych:

  • Powinny być one w kojcu z matką przynajmniej do dnia ich sprzedaży.
  • Jeśli nie są z matką, nie powinny być trzymane same. Potrzebują otuchy i komfortu swoich kolegów ze stada.
  • Nie powinny być zabierane od matki wcześniej niż w wieku sześciu tygodni, ponieważ wtedy zaczynają się pierwsze karmienia i rozwijają się zdrowe żwacze.
  • Od urodzenia powinny przebywać na pastwisku lub mieć do niego dostęp przez cały czas.
  • Powinny być karmione zbożem tylko wtedy, gdy zostały odstawione od matki przed dostępem do pastwiska, a nawet wtedy zboże powinno być niemodyfikowane genetycznie i niepryskane herbicydami i pestycydami, które mogłyby zanieczyścić ich mleko.
  • Dla tych, którzy używają obory uwiązowej: nigdy nie powinny być trzymane w niej dłużej niż jedną godzinę na 24 godziny. Jeśli mają być w oborze na noc, to powinna być to obora bez uwięzi, która pozwala im wygodnie się położyć bez robienia sobie krzywdy.