Łąka kwietna zamiast trawnika w ogrodzie
Należy wiedzieć, że taka łąką jest barwna, pachnąca i bardzo pożyteczna. Oczyszcza powietrze, wspiera dzikie życie owadów zapylających i małych stworzeń, ma też korzystny wpływ na glebę w ogrodzie. Posiejmy ją, a szybko się przekonamy, że dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy czas i pieniądze.
Czym należy się kierować przy wyborze mieszanki?
Po pierwsze przed zakupem sprawdźmy jej skład. Po drugie nie kierujmy się tylko ceną. Pamiętajmy, że tańsze paczuszki mogą zawierać więcej nasion trawy niż kwiatów. Zapytajmy też sprzedawcę, czy w mieszance znajdują się nasiona wieloletnie czy jednoroczne, (ma to wpływ na koszt uprawy), oraz czy rośliny będą dobrze rosły na naszym rodzaju gleby.
Kiedy wysiewać nasiona?
Należy wiedzieć, że wysiew nasion łąki trwa od końca lipca do końca października, a nawet dłużej, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Jesienna pogoda sprzyja wegetacji roślin, ponieważ jest jeszcze dość ciepło i wilgotno.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja?
Kwietne łąki nie wymagają od nas zbyt wiele pracy. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Rośliny łąkowe mają głęboki i rozłożysty system korzeniowy, same więc pozyskują wodę oraz składniki odżywcze. Przy odpowiednim doborze mieszanki będziemy musieli jedynie skosić teren 2-3 razy w roku.
Na stronie Warszawa Info znajdziesz więcej porad dotyczących ogrodów.
Warto też wiedzieć o tym, że w charakterze łąki możemy wysiać zestaw ziół i przypraw znanych z wiejskich ogródków. Ich liście i kwiaty wykorzystamy później na świeżo i jako suszu. Nadadzą się do ziołowych herbatek lub jako aromatyczne przyprawy kulinarne. Cena: 115 zł/100 g na 40 m2 (stan na 2020 rok).
Dodatkowa uwaga – w ogródku rustykalnym posadźmy rośliny w taki sposób, aby stworzyły kilka kolorowych poziomów. Najwyższe niech będą słoneczniki, ostróżki, malwy lub naparstnice – umieśćmy je tuz przy ścianie domu czy ogrodzenia. W drugiej linii zaplanujmy nieco niższe kwiaty, na przykład: dalie, irysy, piwonie i astry, a w najniższym rzędzie i najbliżej ścieżki niech rosną bratki, stokrotki i aksamitki. Taką wielobarwną rabatą będziemy się zachwyceni przez cały sezon.