Okna i drzwi harmonijkowe – idealne rozwiązanie dla pokoi z tarasami

Coraz częściej zdarza się, że ludzie chętnie eksperymentują z rozwiązaniami architektonicznymi. W cenie są duże przeszklenia, pozwalające podziwiać ogród z wnętrza domu, a także nowoczesne, rzadko spotykane pomysły w wystroju mieszkania. Jednym z takich rozwiązań są okna i drzwi harmonijkowe.

Jak działają drzwi harmonijkowe tarasowe?

Przywykliśmy już do standardowych rozwiązań, jakimi są rozwierno-uchylne drzwi i okna PCV. Takie rozwiązania goszczą w naszych domach od wielu lat, jednak coraz częściej zdarza nam się szukać innych możliwości. Popularniejsze stają się między innymi drzwi przesuwne, a w ostatnim czasie również drzwi harmonijkowe. Na czym polega ich mechanizm?

Drzwi harmonijkowe złożone są z dwóch części: jednego, skrajnego skrzydła rozwieranego (lub rozwieralno-uchylnego) oraz kilku (od dwóch do siedmiu) skrzydeł harmonijkowych, które po przesunięciu w bok składają się w harmonijkę. Sam mechanizm został umieszczony w progu, dzięki czemu otwarcie drzwi nie wymaga użycia siły – spokojnie może zrobić to dziecko lub osoba starsza.

Czy drzwi harmonijkowe są dobrym rozwiązaniem?

Po pierwsze, należy pamiętać, że tak nieszablonowe, ciekawe rozwiązanie z pewnością zwróci uwagę gości. Ze względu na to, że w Polsce drzwi harmonijkowe są bardzo rzadkim zjawiskiem, często wywołują podziw u osób, które je widzą. Świetnie sprawdzają się oddzielając taras lub ogród od przestrzeni domowej. Za granicą często służą również jako wejście do ogrodu zimowego. Aluminiowe drzwi tarasowe składane są synonimem nowoczesności i luksusu, a także podkreślają niekonwencjonalny projekt mieszkania.

Decydując się na drzwi harmonijkowe możemy utworzyć szerokie przejście, bez żadnych uciążliwych barier, ponieważ w całej konstrukcji nie ma żadnych stałych słupków. Plusem jest także brak wysokich progów. Dzięki temu to rozwiązanie jest całkowite bezpieczne dla dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych, ponieważ mogą oni poruszać się samodzielnie po całym terenie bez obaw o przeszkody. Mogą również samodzielnie, bez problemu otworzyć zamknięte drzwi tarasowe, ponieważ przesunięcie drzwi harmonijkowych nie wymaga użycia dużej siły.

Drzwi harmonijkowe oferują także możliwość zrobienia przeszkleń na niemal całą ścianę, dzięki czemu do wnętrza wpada mnóstwo światła słonecznego, które zapewnia naturalne oświetlenie salonu, tak cenione przez wielu domowników.

Niestety, minusem drzwi harmonijkowych jest stosunkowo wysoka cena. Zwykle wykonane są one z aluminium, które jest droższe niż PVC, jednak przy tym dużo bardziej eleganckie. Dodatkowo nieszablonowe rozwiązanie, duża ilość przeszkleń i personalizowane elementy często windują cenę do góry. Jednak mimo większych kosztów, jest to świetny sposób na wyeksponowanie wyjścia na taras lub ogród.