Promienniki podczerwieni – ogrzewanie, na które warto postawić

Wśród urządzeń grzewczych prym wiodą grzejniki elektryczne montowane w sposób tradycyjny. Nowoczesne urządzenia, mimo niezbędnego prądu do działania, są w stanie przynieść oszczędności, a do tego pożądany komfort termiczny. Alternatywą do nich są promienniki podczerwieni. Urządzenia nadające się do montażu zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Również energooszczędne, ale to tylko jedna z ich zalet. Dlaczego warto postawić na ten typ ogrzewania?

Podczerwień zdrowa dla człowieka

Promieniowanie podczerwone znajduje swoje zastosowanie w medycynie. Jest to dla człowieka zjawisko naturalne i bezpieczne. Te cechy wykorzystywane są w promiennikach podczerwieni, które okazują się doskonale sprawdzać jako domowe systemy grzewcze. Ich szczegółowe parametry można poznać, przyglądając się ofercie sklepu https://econovli.pl/.

Sposób działania

W promiennikach podczerwieni fale podczerwone zostają pochłonięte przez ściany budynku oraz elementy wyposażenia. Następnie ulegają przekształceniu w ciepło i w tej formie zostają oddane do wnętrza. To najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób ogrzewania dla ludzi.

To niejako domownicy oraz elementy wyposażenia, a także budynek stają się źródłami ciepła. Dzięki temu temperatura odczuwana przez użytkowników jest wyższa niż ta rzeczywista. Można zatem pokusić się o zmniejszenie temperatury ustawianej w promienniku, o około 1-2 stopnie Celsjusza, bez ryzyka utraty komfortu termicznego, za to z gwarancją oszczędzania.

Dla alergików i nie tylko

Alergicy, astmatycy i osoby zmagające się ze schorzeniami reumatycznymi, w sezonie grzewczym mogą mocniej odczuwać objawy wymienionych chorób. Jest to związane z cyrkulacją powietrza, charakterystyczną dla grzejników konwencjonalnych. Unoszące się powietrze jest pełne kurzu i roztoczy, które oddziałują bardzo niekorzystnie na organizm ludzki.

Decydując się na ogrzewanie promiennikami podczerwieni, można wyeliminować to niekorzystne zjawisko. Tutaj nie dochodzi bowiem do unoszenia się nagrzanego powietrza, więc jest mniej kurzu, nie krąży on wraz z powietrzem, ponadto nie przypieka się na rozgrzanych kaloryferach.

Praca promienników oznacza równomiernie rozprowadzane ciepło i ograniczenie nadmiernej wilgotności. Poza komfortem termicznym w grę wchodzi także fakt, że konstrukcja budynku nie zmaga się z wilgocią. Ryzyko rozwoju grzybów i pleśni zostaje zminimalizowane. Korzystają na tym i domownicy, i sam obiekt mieszkalny, który zachowuje wytrzymałość na lata użytkowania.

Nieograniczone możliwości aranżacyjne

Sposób działania i zalecane miejsca montażu klasycznych grzejników oznaczają sporo ograniczeń w aranżacji wnętrz. Nie można tego powiedzieć o promiennikach, bowiem ulokowane mogą być zarówno na ścianach, jak i na suficie.

Dostępne są modele, w których system grzewczy promiennika zostaje ukryty pod powierzchnią łazienkowego lustra lub obrazu wieszanego na ścianie w salonie. Można więc liczyć na stworzenie idealnej przestrzeni, nawet tej ekskluzywnej i luksusowej, w której na prowadzenie mają się wysuwać eleganckie meble z oferty DomIDeko.pl. Nawet najbardziej wysublimowany i oryginalny wystrój ma szansę zostać zrealizowany.

Systemy grzewcze korzystające z energii elektrycznej coraz bardziej do nas przemawiają. Są oszczędne, wygodne w użytkowaniu i wydajne. Promienniki podczerwieni zajmują wśród nich szczególne miejsce, bo działają na zupełnie innej zasadzie. Rozważmy ich montaż, jeśli zależy nam na wymarzonym wystroju, komforcie termicznym oraz mniej uciążliwymi zmaganiami z kurzem.