Rekuperacja – domowy niezbędnik

Rekuperacja – domowy niezbędnik

Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć przy budowie bądź termomodernizacji domu jednorodzinnego. Dzięki temu uda nam się uniknąć problemów związanych z wentylacją grawitacyjną, z którą łączą takie komplikacje jak chociażby nadmierna wilgotność czy duże zanieczyszczenie powietrza.

Jak działa rekuperacja

Zasada działania rekuperacji jest stosunkowo prosta. Polega ona na tym, że strumień powietrza wyciąganego z budynku, w trakcie przejścia przez wymiennik przekazuje energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu do wnętrza budynku zostaje wprowadzone powietrze o wyższej temperaturze. Pomiędzy strumieniami znajduje się cienka płyta, za której pomocą następuje wymiana temperatur. Do produkcji płyty najczęściej wykorzystywane jest tworzywo sztuczne, a to z kolei umożliwia odzyskanie wilgoci z wywiewanego powietrza. Płyta posiada specjalną konstrukcję, dzięki której oba strumienie powietrza mogą obok siebie przepływać – bez ryzyka ich zmieszania. W powszechnym rozumieniu rekuperacja postrzegana jest jako zawracanie ciepłego powietrza z powrotem do pomieszczenia, jednak tak naprawdę polega ona na odzyskaniu ciepła z wywiewanego powietrza. Można przyjąć, że rekuperator spełnia funkcję analogiczną do wietrzenia budynku, z tą różnicą, że zimą nie doprowadza do jego wychładzania. Ponadto z rekuperatorem unikniemy przeciągów i wprowadzania zanieczyszczeń do pomieszczenia. Analogicznie do funkcji jaką rekuperator spełnia zimą – w lecie dąży do obniżenia temperatury w budynku. Wyższa temperatura na zewnątrz najczęściej przekłada się na poziom ciepła w środku, prowadząc przy tym do uczucia duszności. Rekuperatory skutecznie wentylują powietrze, podwyższając przy tym komfort przebywania w pomieszczeniu.

Zasada działania systemu rekuperacji

Zasada działania systemu rekuperacji jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Jego zadaniem jest ciągła wymiana powietrza w domu, bez jednoczesnego mieszania strumieni powietrza wywiewanego i nawiewanego. Latem rekuperatory pozwalają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, a także na uniknięcie uczucia duszności, natomiast zimą nie dopuszczają do wychłodzenia domu. System wentylacji mechanicznej spełnia funkcję, której nie posiada standardowa wentylacja. System rekuperacji jest bardzo ważny dla domu. Pozwala dostosowywać wentylację do indywidualnych potrzeb, a także sprawować nad nią kontrolę. Tradycyjna wentylacja nie zapewni jednoczesnej wymiany powietrza z zachowaniem ciepła. Świeże powietrze, które jest nawiewane do środka jest zimne i musi zostać ogrzane wewnątrz budynku. W środku rekuperatora znajduje się wymiennik ciepła, który można określić jako serce funkcjonowania systemu rekuperacji. To właśnie przez niego przepływa powietrze i to w nim dochodzi do odzysku ciepła. Mechaniczny system wentylacji jest polecany dla każdego, kto myśli o budowie domu rodzinnego, bądź chce zoptymalizować ten istniejący pod kątem wykorzystywania energii cieplnej.