Warszawa mniej znana: skarby socjalistycznej architektury

palac-kultury

Choć Warszawa kojarzona jest z nowoczesnymi wieżowcami oraz pięknymi pałacami, nie brak też na jej terenie ciekawych budowli, które powstały tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wiele z nich reprezentuje styl typowy dla państw socjalistycznych, przypominając nam tym samym o czasach, gdy klasa robotnicza cieszyła się wielkim szacunkiem. Jakie skarby socjalistycznej architektury warto zobaczyć w trakcie wycieczki po terenie stolicy?

Jedną z najważniejszych i najciekawszych budowli, jakie powstały tuż po wojnie na terenie Warszawy, jest Pałac Kultury i Nauki. Wzniesiony w latach 50-tych, liczy sobie 237 m wysokości, a ze znajdującego się na 30 piętrze tarasu widokowego można podziwiać wyjątkową panoramę stolicy. Piękne rzeźby, przedstawiające chłopów i robotników, intrygujące elewacje oraz zaskakujące rozmiary sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych dzieł sztuki socrealistycznej, z jakimi można się spotkać na ziemiach polskich. Miłośnicy powojennej architektury docenią też z pewnością takie osiedla, jak Muranów czy Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM). Osiedla te są typowymi przykładami socrealistycznego budownictwa. Wzniesione w latach 50. XX wieku, mogą się pochwalić ciekawymi blokami, których elewacje zdobią przedstawienia robotników i murarzy – niezwykle zasłużonych w dziejach Warszawy, którą trzeba było przez wiele lat podnosić z gruzów po zniszczeniach z czasów II wojny światowej.

Kto w czasie wycieczki po Warszawie zechce poczuć klimat typowy dla lat 60. i 70. XX wieku, ten koniecznie powinien odwiedzić dwa muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Czar PRL, które mieści się na ulicy Pięknej, na terenie dawnych zakładów optycznych. Drugie muzeum kusi ciekawą kolekcją neonów, projektowanych w okresie PRL przez polskich artystów. Dawniej zdobiły one warszawskie ulice, dziś są muzealnymi eksponatami, które wzbudzają spore zainteresowanie wśród gości.

Ciekawe zagadnienia z architektury publikujemy również na Dabrowa Info.