Projektant wnętrz – ogólny opis zawodu

Istnieją pewne zawody, które mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające naprawdę bogatą wyobraźnię. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o malarstwo. Czasami dziełem nie jest wcale jakiś konkretny przedmiot, a zestawienie stworzone z różnego rodzaju przedmiotów, czyli chociażby projekt wnętrza. Aranżowaniem przestrzeni zajmuje się natomiast projektant wnętrz. To właśnie on, jeżeli chce dobrze wykonywać swoją pracę, powinien cechować się nienagannym gustem, doskonałym wyczuciem smaku, bogatą wyobraźnią i ogólnie rzecz biorąc kreatywnością. Nie może powielać czegoś, co zostało już stworzone, jeżeli chce zostać uznany za prawdziwego mistrza w swojej dziedzinie. Należy zawsze starać się być prekursorem. Te wszystkie wymagania sprawiają, że świetnym projektantem wnętrz na pewno nie zostanie ten, kto po prostu lubi chodzić po sklepach z dekoracjami do domów i lubi dopasowywać je do pomieszczeń, ale zawsze robi to na podstawie stworzonych już przez kogoś projektów, które znajduje czy to w gazetach, czy to na różnych stronach internetowych bądź nawet na kontach społecznościowych należących do jakichś architektów.

Z czym to się je?

Ogólnie rzecz biorąc praca każdego projektanta wnętrz polega – jak sama jej nazwa już mówi – na projektowaniu wnętrz, czyli ustalaniu tego, jak ma prezentować się jakieś konkretne pomieszczenie. Projektant buduje je zwykle w całości. Ustala dla niego odpowiednią stylistykę, następnie zajmuje się dopasowaniem kolorystyki, by potem już przejść do dopasowywania do pokoju konkretnych przedmiotów, takich jak meble, a na sam koniec dekoracji i uzupełniających to wszystko akcesoriów. Projektant wnętrz nie może jednak przy tych pracach opierać się wyłącznie na swoim indywidualnym guście.

Jeżeli interesujesz się podobnymi tematami, odwiedź serwis Ruda Info.

Powinien właśnie zawsze słuchać w pierwszej kolejności klienta i starać się dostosować do jego wymagań i potrzeb. Nikt nie zatrudnia projektanta wnętrz po to, by dać mu całkowicie wolną rękę. Każdy ma pewne swoje preferencje i chce zwykle, by uwidaczniały się one w jego mieszkaniu.