Antresola – jak oświetlić dodatkową przestrzeń?

Antresola coraz częściej pojawia się w dużych domach, ponieważ to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni wyróżniającej się nietypową wysokością. Z antresoli korzystają także właściciele niewielkich mieszkań, ale na tyle wysokich, aby móc stworzyć dodatkowe miejsce do pracy, odpoczynku lub przechowywania. Ta specyficzna przestrzeń wymaga oświetlenia. Jakie lampy dobrać do antresoli, aby należycie oświetlały, były funkcjonalne i dekoracyjne?

Przeznaczenie antresoli

W pierwszej kolejności należy rozważyć, na co zostanie przeznaczona antresola. Jeśli ma się tu znaleźć miejsce do przechowywania, schowek lub pomieszczenie gospodarcze, zwykle wystarczą niewielkie punkty świetlne, np. oczka wpustowe lub spot lighty, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Antresola spełniająca funkcję sypialni potrzebuje nieco mocniejszego rozświetlenia, ale i lamp bocznych, np. kinkietów lub lampek nocnych ustawionych na szafce obok łóżka. Dzięki nim przestrzeń staje się funkcjonalna, dekoracyjna oraz klimatyczna.

Na domowe biuro zwykle staramy się przeznaczyć oddzielne miejsce, najlepiej odizolowane od dźwięków, które mogą przeszkadzać w pracy i skupianiu się na wykonywanych zadaniach. Antresola doskonale sprawdza się w tej roli. Biuro w tym miejscu potrzebuje mocnego i jasnego światła. Można się pokusić o klasyczną lampę wiszącą i dodatkową lampkę biurkową.

Planowanie oświetlenia

O tym, w którym miejscu i jakiego rodzaju oświetlenie znajdzie się w przestrzeni przeznaczonej na antresolę, należy pomyśleć na etapie projektowania i wykonawstwa. Gdy wszystko jest już gotowe, może się okazać, że za późno jest na zmiany w instalacji elektrycznej lub na wzmocnienie górnej części antresoli, w której ma się znaleźć dana lampa. A nawet, jeśli zmiany są możliwe do wprowadzenia, to najpewniej pociągną za sobą spore koszty.

Więcej informacji w tym temacie można znaleźć pod adresem http://artystycznewnetrza.pl/.

Plafon czy lampa wisząca?

Ze względu na umiejscowienie i konstrukcję antresole są zwykle niewielkie i niskie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zatem instalacja plafonów. Są one niemalże płaskie, a nawet rozbudowane konstrukcje zwykle nie przekraczają kilkunastu centymetrów wysokości.

Co z lampą wiszącą? Nie trzeba z niej rezygnować, jednak powinna mieć możliwość regulowania długości linki, aby precyzyjnie dopasować sposób oświetlenia tej przestrzeni.

Pokaźnych rozmiarów lampy wiszące, także te wykonywane na zamówienie, sprawdzą się zaś w bardzo wysokich i przestronnych salonach, w których jedna lampa zainstalowana na suficie ma za zadanie oświetlać zarówno salon, jak i antresolę. Tu jednak trzeba pamiętać, że z antresoli lampa widziana będzie od góry lub z boku, dlatego jej estetyka zyska na znaczeniu.

Szukajmy oświetlenia funkcjonalnego i dekoracyjnego. Uwzględnijmy jego formę, przeznaczenie antresoli oraz klimat, który chcemy uzyskać w tym miejscu. Im dokładniej zaplanujemy tę część domu bądź mieszkania, tym lepiej będzie ona spełniać swoje funkcje.