Oświetlenie na tarasie – co warto o nim wiedzieć? Jak wybrać lampy?

Na tarasie spędzamy czas na odpoczynku, wspólnych posiłkach i biesiadując ze znajomymi lub rodziną. Korzystamy z tej przestrzeni przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, kiedy to długie i słoneczne dni pozwalają na pozostanie na zewnątrz nawet po zmroku. Aby czas spędzany na tarasie był przyjemnością i kojarzył się z relaksem, niezbędne jest właściwe jego oświetlenie. Do tego celu możemy wykorzystać rozmaite produkty oświetleniowe. Które lampy warto wybrać, jak je i dobierać? O czym nie można zapominać oświetlając tę część domostwa?

Najważniejsze wskazówki

Taras to część zewnętrzna, ale wciąż przyległa do konkretnego pomieszczenia. Warto więc zadbać o spójną aranżację, bo kompletnie inny styl np. w salonie i wychodzącym z niego tarasie może zaburzyć postrzeganie tej przestrzeni.

Warto pamiętać o tym, że na tarasie niepotrzebne jest bardzo intensywne światło. Wystarczy to, które będzie tworzyło przytulną i przyjazną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi. Sprawdzajmy zatem, jak dużo światła słonecznego wpada do przestrzeni tarasowej, a także zwróćmy uwagę na to, czy oświetlenie sztuczne przyległego do tarasu pomieszczenia, nie okaże się wystarczające, gdy będzie się przebijało przez dużych rozmiarów przeszklenia.

Wybierając lampy stawiajmy na jedną linię, dla uzyskania spójnego wystroju tarasu oraz harmonijnej przestrzeni. Zazwyczaj oświetlenie zewnętrzne przeznaczone na taras, to kolekcje, w których można znaleźć lampy wykonane w tym samym stylu, lecz o różnych konstrukcjach, np. lampy wiszące, niższe i wyższe słupki oświetleniowe. Ciekawych propozycji można poszukać w sklepie https://azzardo.com.pl/.

Zadbajmy o dobór oświetlenia na taras już na etapie projektowania całego obiektu. Dzięki temu będzie można precyzyjnie rozplanować i wykonać instalację elektryczną. W późniejszym czasie będzie to trudne i kosztowne.

Pamiętajmy także o tym, aby na tarasie znalazło się przynajmniej jedno gniazdko zewnętrzne, dzięki któremu będzie można podłączyć oświetlenie przenośne bądź rozmaite sprzęty, np. ogrzewanie.

Co ważne, oświetlenie na taras musi oferować wysokie stopień ochrony IP, co najmniej IP 54, ponieważ lampy, nawet te instalowane pod zadaszeniem, będą narażone na działanie czynników zewnętrznych.

Jak dobrać konkretne modele lamp?

Wiele zależy od wystroju tarasu oraz aranżacji zielonej przestrzeni. Poza wyborem lamp z jednej linii, stawiajmy na kilka rodzajów oświetlenia.

Tuż pod zadaszeniem może zagościć klasyczna lampa wisząca lub plafon. To świetny sposób na równomiernie rozświetlenie całej przestrzeni tarasowej. Na ścianach zaś warto zainstalować kinkiety ścienne, które zagwarantują przytulną i przyjazną atmosferę, a gdy będą posiadały ruchome źródła światła, uda się za ich pomocą podkreślić ciekawą architekturę domu lub elementy ozdobne zainstalowane na ścianie.

Jeśli taras z ogrodem jest połączony schodami, tu również trzeba zainstalować lampy, aby zagwarantować użytkownikom bezpieczne poruszanie się po stopniach. W tej roli, a także do oświetlenia znajdujących się naokoło tarasu roślin, sprawdzą się słupki o różnej wysokości. Mogą być zasilane energią elektryczną bądź słoneczną.

Minimalistyczne lampy wpustowe są dyskretne, nie oślepiają i można je zamontować zarówno w zadaszeniu, jak i na murkach czy w podłożu.

Niezależnie od wybranych modeli lamp, pokuśmy się o LED-owe źródła światła, które są najoszczędniejsze, trwałe i pozwalają na uzyskanie światła o rozmaitych barwach. Praktyczne informacje o LED-ach i oświetleniu zewnętrznym można znaleźć na stronie http://www.budowlanyblog.com.pl/. Mając do dyspozycji tak wiele wskazówek, uda się stworzyć idealną przestrzeń tarasową!