Co warto wiedzieć o profilach LED do płytek i innych?

Coraz więcej ostatnio pojawia się możliwych zastosowań oświetlenia typu LED. Tak naprawdę trudno już znaleźć obszar, w którym się go nie stosuje. Oświetlenie tego typu obecne jest wszędzie, od sypialni i salonu, przez wnętrza mebli, aż po reflektory w samochodach. Stosuje się je również w łazienkach i kuchniach. Bardzo popularne są obecnie taśmy LED, montowane na profilach.

Czym są profile LED do płytek i inne?

Omawiając oświetlenie LED, trzeba wspomnieć o taśmach. Natomiast kiedy mowa o taśmach, nie można pominąć profili LED. Taśmy ledowe to po prostu taśmy z przymocowanymi świetlówkami, które można zamontować w zasadzie na dowolnym obiekcie, w tym również na ścianie czy podłodze. Do montażu wykorzystuje się profile. Ich konstrukcja jest zaplanowana w taki sposób, aby montaż taśm był szybki i prosty. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją różnorodne profile. Wśród nich wymienić można klasyczne, przeznaczone do montażu na ścianie czy w meblach, ale też niestandardowe. Te drugie to na przykład profile LED do płytek. Co je wyróżnia?

Jeśli chodzi o profile LED do płytek, wyróżniają się one przede wszystkim parametrami wytrzymałościowymi. O co chodzi? Aby to wyjaśnić, zastanówmy się, w jakich miejscach znajdują się płytki? Okazuje się, że najczęściej znajdują się w łazience lub w kuchni. Tym samym są to pomieszczenia, w których panują specyficzne warunki. Często pojawia się tam duża wilgotność, a temperatura powietrza rośnie do dużych wartości. Tym samym profile, które są tam montowane, muszą cechować się dużą wytrzymałością na wilgotność i wysokie temperatury. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie chodzi tutaj tylko o trwałość samych profili, ale również o skuteczność ochrony taśm LED.

 profile led do płytek

Pozostałe różnice pomiędzy profilami LED dotyczą między innymi materiału wykonania. Najczęściej wykorzystuje się metal. Może to być aluminium lub inny materiał metalowy. Rzadziej spotykane są profile szklane. Ponadto, profile występują w różnych wersjach kolorystycznych. Także wymiary profili, zarówno jeśli chodzi o grubość, jak i długość, są mocno zróżnicowane.

Czy warto decydować się na profile LED?

Wyjaśniliśmy pokrótce, czym są profile LED, w tym profile LED do płytek. Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy montaż profili z taśmami LED to dobre rozwiązanie.

Niewątpliwie w niektórych sytuacjach profile LED sprawdzają się wręcz doskonale. Przykładowo właśnie w łazienkach ich zastosowanie zwykle ma wiele sensu. Dlaczego? Otóż łazienki to przeważnie relatywnie małe pomieszczenia. Oznacza to, że natężenie światła w łazience nie musi być bardzo duże, aby odpowiednio ją oświetlić. Poza tym w łazience często wypoczywamy podczas długich kąpieli. Warto zatem stworzyć tam niepowtarzalną atmosferę dzięki światłom LED.

Należy podkreślić, że profile LED do płytek oraz wszelkie inne konstrukcje pod taśmy ledowe to rozwiązania ekologiczne. Rzecz w tym, iż taśmy ledowe zużywają bardzo mało prądu. Co więcej, ich trwałość jest długa, co oznacza że nie ma potrzeby ciągłego wymieniania świetlówek LED.