Jak wyczyścić sadzę z komina?

Spędzenie wieczoru w przytulnej atmosferze w te mroźne zimowe dni to prawdziwa przyjemność. Z kominkiem jest jeszcze lepiej. Często wydaje nam się, że kominek nie wymaga żadnej konserwacji, ani pielęgnacji. Ale prawda jest taka, że z czasem sadza przywiera do powierzchni z powodu toksycznych substancji uwalnianych podczas spalania drewna. Po przeczytaniu tego wpisu będziesz wiedział jak wyczyścić sadzę z komina.

 

Oczywiste jest, że sprzątanie sadzy nie powinno odbywać się codziennie. Najpierw należy sprawdzić, czy z komina należy usunąć sadzę. W tym celu należy założyć okulary i wsadzić głowę do komina. Sprawdź całą powierzchnię i przewód kominowy, aby zobaczyć, jak dużo sadzy jest do niego przyklejone. Na podstawie tej kontroli będziesz wiedział, czy nadszedł czas, aby go wyczyścić, czy nie. Pamiętaj, że zaniedbanie czyszczenia jest niebezpiecznie i może prowadzić do pożaru sadzy w kominku.

 

Przygotuj dom przed czyszczeniem komina

 

Ponieważ nie chcemy, aby nasz dom był cały w sadzy, najlepiej jest pokryć wszystkie meble, a nawet ściany. Z drugiej strony, musimy zamknąć wszystkie drzwi, aby sadza, która może się wydostać, nie rozprzestrzeniła się na inne obszary naszego domu. I nie zapomnij otworzyć okien. Sam również powinieneś być przygotowany do tego zadania. Załóż odpowiednią odzież, ponieważ na pewno bardzo się ubrudzisz.

 

Czas posprzątać

 

Gdy już jesteś gotowy, za pomocą specjalnej szczotki lub miotły do tego typu czyszczenia, należy zacząć silnie przejeżdżać nią po całej powierzchni komina.

Jako dodatkowy trik, powinieneś spróbować dołączyć przedłużkę, aby ułatwić pracę. Możesz przymocować szczotkę lub do drucianego lub drewnianego kija, tak abyś mógł dotrzeć do wszystkich powierzchni. Jest to wskazówka, która pozwoli Ci wyczyścić komin w prostszy sposób, bez konieczności wkładania rąk do środka. Najlepiej czyścić od góry do dołu, dzięki czemu czyszczenie jest bardziej efektywne.

 

Usuwanie całej sadzy po czyszczeniu

 

Aby zebrać całą sadzę, najlepiej jest użyć odkurzacza z filtrem. Dzięki temu szybko pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń. Po użyciu odkurzacza, najlepiej wyrzucić wszystkie zanieczyszczenia do plastikowego worka. Czyszczenie komina, jak wspomniano powyżej, nie jest zadaniem, które należy wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Wystarczy, że będziesz to robić od czasu do czasu.