Masz kota? Sprawdź jakie rośliny domowe mogą być dla niego niebezpieczne!

W Twoim domu pojawił się kot? Możesz o tym nie wiedzieć, ale niektóre rośliny domowe mogą stanowić dla niego śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego na wszelki wypadek wszystkie rośliny usuń z zasięgu mruczka. Sprawdź, które z nich mogą znajdować się w jego otoczeniu, a które powinny zniknąć z Twojego domu. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić swojego kociego przyjaciela na spore niebezpieczeństwo. A jak wiemy, koty są niezwykle ciekawskie i muszą sprawdzić, a także często spróbować rzeczy znajdujących się w ich otoczeniu.

Które rośliny domowe są niebezpieczne dla kotów?

Niestety wiele roślin, które znajdują się w naszych domach jest potencjalnie niebezpieczna dla kotów. Choć mruczki nie są wielkimi wielbicielami roślin, czasem może zdarzyć się, że będą podgryzać liście lub łodygi kwiatów doniczkowych. Żeby nie skończyło się to dla nich źle, lub nawet tragicznie, warto wiedzieć, które rośliny są dla kotów niebezpieczne.

  • Pierwszą z niebezpiecznych roślin jest dracena. Zawiera duże ilości saponin, które u kotów mogą powodować wymioty z krwią, ślinotok, problemy z apetytem oraz rozszerzenie źrenic.
  • Mając w domu kota powinniśmy unikać wszystkich roślin zawierających szczawian wapnia. To między innymi difenbachia, anturium, monstera i skrzydłokwiat. Te rośliny mogą silnie podrażnić jamę ustną i przełyk u kota. Powodują także wymioty i zaburzenia apetytu u mruczka.
  • Zamiokulas zamiolistny jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin. W niektórych przypadkach, jej spożycie przez kota, może prowadzić do niewydolności wątroby, żółtaczki, a nawet do śmierci!

Wśród roślin niebezpiecznych dla kotów są także: oleander, aloes, cyklamen, bluszcz pospolity, kliwia, gwiazda betlejemska i wiele innych gatunków, które powinien poznać każdy właściciel kota!

Jakie rośliny są bezpieczne dla kotów?

Jeśli mamy w domu kota, a nie chcemy rezygnować z roślin doniczkowych warto kupić jeden z tych gatunków:

  • juka,
  • orchidea,
  • palma areka,
  • fiołek afrykański,
  • bambus doniczkowy.

A jeśli Twój mruczek jest wielkim miłośnikiem podjadania kwiatów warto zainwestować w specjalną trawę dla kotów. Możliwe, że kociak podgryzając liście i kwiatki próbuje oczyścić sobie układ pokarmowy, a taka specjalna trawa z pewnością mu w tym pomoże.