Wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi spotkania rodzinne przy wspólnym stole. Gdy dom wypełni już zapach pieczonej babki, pisanki zostaną ozdobione, a tradycyjny żur będzie „dochodził” na kuchence, warto zastanowić się jak udekorować stół wielkanocny. Wbrew pozorom może okazać się, że wcale nie jest to proste zadanie. Zatem na co zwrócić uwagę? Na jakie ozdoby się zdecydować? W jakim stylu powinien być stół wielkanocny? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Ozdoby na stół wielkanocny

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się w jakim stylu chcemy udekorować stół wielkanocny. Czy stawiamy na nowoczesność, czy raczej będziemy wierni tradycji. Jeśli nie możemy się zdecydować, możemy połączyć tradycję z odrobiną nowoczesności. Dekorowanie stołu powinniśmy zacząć od wyboru obrusa. Musimy pamiętać, że wszystkie ozdoby, które zagoszczą na stole powinny do siebie pasować. Dlatego wybierając obrus zastanówmy się dokładnie na jaką kolorystykę stawiamy. Warto zdecydować się na kolory, które kojarzą się z wiosną. Dobrze na stole wielkanocnym będą wyglądać ozdoby żółte i zielone, lub w delikatnych pastelowych kolorach. Dzięki temu łatwo będzie dobrać do nich kwiaty, których nie może zabraknąć! Gdy już zdecydujemy się na obrus, dobierzemy do niego serwetki dla gości i kwiaty, które zagoszczą na stole, zastanówmy się czego brakuje! Oczywiście tradycyjnych symboli kojarzących się z Wielkanocą. Na stole powinny znaleźć się pisanki, króliczki, baranki, kurczaczki, oczywiście wszystko z zachowaniem umiaru. Jeśli chcemy postawić na oryginalność, ciekawie będą wyglądać ozdoby wykonane na szydełku.

Stół wielkanocny – czego powinniśmy unikać?

Dekorując stół wielkanocny przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu umiaru! Ozdoby nie mogą przeszkadzać naszym gościom, czyli nie może być ich zbyt dużo. Jeśli decydujemy się na bukieciki kwiatów na środku stołu, pamiętajmy, że nie mogą one zasłaniać osób siedzących po drugiej stronie. Warto także pamiętać o ogólnie przyjętych zasadach dotyczących nakrywania stołu, takich jak sposób ułożenia sztućców, czy odpowiednie dopasowanie kieliszków do spożywanych trunków. Jeśli nie jesteśmy pewni, powinniśmy zajrzeć do poradników, które rozwieją nasze wątpliwości.