Krety w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Stworzyliście swój ogród marzeń, wstajecie rano, wyglądacie przez okno, a tam… kilkanaście fatalnie wyglądających kopców ziemi, jeden obok drugiego. To znaczy, że w Waszym ogrodzie zamieszkał dziki lokator – kret. Choć niewielki i ślepy potrafi doszczętnie zniszczyć każdy ogród. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo jest się go pozbyć. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na pozbycie się kretów z ogródka.

Kret – uporczywy szkodnik niszczący ogród

Chociaż krety pomagają nam pozbyć się uporczywych owadów, niszczą przy tym każdy ogród, w którym się znajdą. Warto wiedzieć, że w Polsce kret europejski jest zwierzęciem będącym pod ochroną, jednak tylko na otwartych przestrzeniach. Nie dotyczy to kretów, które zamieszkały na prywatnych działkach. Kret, który na dobre zadomowił się w Waszym ogródku, tworzy pod ziemią sieć tuneli zakończonych nieestetycznie wyglądającymi kopcami ziemnymi. Krety mogą być niebezpieczne także dla człowieka i zwierząt domowych, ponieważ przenoszą wściekliznę. Dlatego warto zastanowić się w jaki sposób możemy się na dobre pozbyć tego czarnego szkodnika.

Sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na pozbycie się kreta. Na początek polecamy dokładnie obejrzeć teren zajęty przez szkodnika i spróbować znaleźć wydrążone przez niego tunele. To ułatwi Wam ustawienie pułapek, które są jednym z podstawowych sposobów na krety. Istnieją dwa rodzaje takich pułapek: takie, które zabijają zwierzę po schwytaniu oraz takie, które mają na celu złapanie zwierzaka. Dobrą metodą jest także zainstalowanie specjalnej siatki przeciw kretom, która uniemożliwi im wydostanie się na zewnątrz i tworzenie kopców. Należy pamiętać, że krety kochają wilgotne gleby, dlatego osuszenie gleby stworzy niesprzyjające dla nich środowisko. Krety odstraszą także głośne dźwięki, specjalne rośliny oraz futro lub odchody zwierząt umieszczone w tunelach wydrążonych przez szkodniki.