Profil okienny – co to jest i jak go wybrać?

Wybierając okna, większość z nas bierze pod uwagę m.in. ich design i estetykę, cenę, dopasowanie do budynku, trwałość materiałów, z jakich są wykonane i termoizolacyjność. Warto wiedzieć, że ważnym elementem okien są szyby oraz profile okienne. W tym artykule skupimy się na tych drugich. Ramy trzymające szklane tafle pełnią ważne funkcje, m.in. gwarantują komfort i ciepło. Niewłaściwe sprawią, że ciepło będzie ulatywać, a do domu dostanie się chłód.

Podczas wyboru okien trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, by we wnętrzu zapanowała odpowiednia temperatura. Duży wpływ na to ma klasa szyb oraz profile okienne, które mogą mieć różną charakterystykę. Zależy to od materiału, z którego je wykonano – jak m.in. profil okienny aluminiowy czy PVC.

Każdy rodzaj ma szereg zalet, o czym jeszcze wspomnimy w następnych akapitach. Dodajmy, że różne profile wyróżniamy też w przypadku stolarki drzwiowej – jak m.in. profil aluminiowy do drzwi przesuwnych. Na rynku działa co najmniej kilkunastu znanych producentów systemów profili okiennych – jak m.in. marka Deceuninck.

Co to jest profil okna?

Profil okna to, mówiąc najprościej, konstrukcja, która trzyma szybę. Jest najważniejszym elementem całego okna. Obejmuje ramę okienną, ościeżnicę, listwy przyszybowe i inne elementy. Decyduje o tym, czy okno ma optymalne właściwości termoizolacyjne. Na właściwości cieplne całego okna wpłynie też dobór szyb – polecamy wybrać szkło niskoemisyjne.

Z czego mogą być wykonane profile okienne?

Aktualnie wybór profili okiennych i drzwiowych jest bardzo szeroki. Na rynku są profile odpowiednie do różnych rodzajów budynków. Jako opcję budżetową można wybrać profile z polichlorku winylu. Jeśli liczy się dla nas elegancja i styl, dobrą opcją będą profile drewniane. Do nowoczesnego budownictwa często wybierane są profile okienne aluminiowe.

Dawniej powszechnie stosowano ramy okienne wykonane z drewna. Później zostały one w dużym stopniu zastąpione przez niedrogie profile plastikowe (PVC). Dzięki nowoczesnym metodom barwienia plastikowych profili, mogą one przypominać drewniane lub aluminiowe. Jednak plastik jest najmniej sztywny oraz podatny na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury.

Nie oznacza to jednak, że ramy okienne z drewna litego zostały wyparte. Wielu producentów nadal miało i ma do dzisiaj w swoich ofertach profile drewniane. Poza tym ostatnio popularność zdobywają też profile okienne aluminiowe. Wśród zalet systemów Decalu z oferty Deceuninck są m.in. ukryte zawiasy i zintegrowane z profilami uszczelki na stałe. Poza tym profile okienne aluminiowe z tej serii wyróżnia nowoczesne wzornictwo.