Style architektoniczne na świecie

 

Styl architektoniczny to zbiór wpływów zewnętrznych, które kształtują bryłę, wielkość i  sposób budowy oraz formę budynku, pomagając w jego identyfikacji i charakterystyce zarówno pod względem historycznym, jak i projektowym.

Większość stylów architektonicznych rozwija się, a wiele  zostaje wyparta z biegiem czasu, w miarę jak zmieniają się mody, technologia, religie, przekonania i materiały, tworząc nowe możliwości i rozwijając nowe style. Z tego powodu większość stylów jest sklasyfikowana w porządku chronologicznym.

Styl może ewoluować i dostosowywać w każdej chwili, a często jest obecny w tym samym czasie co kilka innych stylów, zarówno w sensie krajowym, jak i światowym.

Nie ogranicza się jednak tylko do jednego miejsca czy regionu i może rozprzestrzeniać się z miejsca pochodzenia na przeciwną stronę globu, jeśli zostanie odebrany przez właściwą osobę i przekazany dalej. Często też jest zapożyczany do innych powstają zlepki różnych stylów z nową nazwą, niekiedy zmieniony zostaje jeden element, a powstaje odrębny styl.